Mistrzowie i Szkoły

Współczesne szkoły Ju-Jitsu w większości powstały w okresie Meiji lub dużo później. Wszystkie te szkoły bazują na technikach dużo wcześniejszych wywodzących się ze starych szkół Ju-Jitsu. Szkół i styli jest dzisiaj tak wiele , że nikt nie jest w stanie ich wymienić. W miarę swoich skromnych możliwości postaram się wymienić te najbardziej znane.


 1. DAITO RYU AIKIJUJITSU - jest jednym z najsłynniejszych klasycznych kierunków Ju-Jitsu. System ten pomimo legendarnych korzeni sięgających XI wieku oraz mistrza Minamoto na Shinra Sabaro Yoshimitsu (1045 – 1127) ostatniego wnuka cesarza Seiwa został rozpowszechniony i pokazany światu dopiero końcem XIX wieku. Najsłynniejszy współczesny mistrz tego stylu to Sakaku Takeda (1858 – 1942) - był on nauczycielem m.in. Morihei Ueshiby, twórcy Aikido oraz Ryuho Okuyamy, twórcy Hakkoryu. Na bazie szkoły Daito Ryu powstały tak znane kierunki jak Aikido, Hakkoryu i Hapkido. W dniu dzisiejszym istnieje wiele szkół o nazwie Daito Ryu , lecz tylko w nielicznych nauczany jest oryginalny system rodziny Tekeda z Japonii.

 2. KODAKAN JU-DO - Judo „Łagodna droga” została stworzona przez mistrza Jigoro Kano w roku 1882. Jigoro Kano uczył się dwóch klasycznych styli Ju-Jutsu Kito Ryu i Tenshin Ryu.

  Ju-do zostało pozbawione wszelkich technik niebezpiecznych w tym kopnięć i uderzeń. W dniu dzisiejszym jest to przede wszystkim dyscyplina sportowa – olimpijska.

 3. JUDO – DAITO stworzone przez mistrza Shiro Saigo (1863 – 1922) członka klanu Daito. Najpierw ćwiczył Daito Ryu Aikijitsu został „zwerbowany” przez Jigoro Kano do Judo Kodokan. Jego doświadczenie w obu stylach zaowocowało wieloma zwycięstwami z przedstawicielami innych szkół. Był postcią , która przyczyniła się do rozsławienia szkoły mistrza Kano.

 4. AIKIDO - „Droga harmonii” - stworzone przez mistrza Morihei Ueshiba w 1942 roku. W tej sztuce walki w odróżnieniu od tradycyjnych szkół Ju-Jitsu nie używa się oryginalnych broni. Miecz został zastąpiony drewnianym bokkenem, Tanto – nóż jest również drewniany, trzcim przyrządem jest kij jo – 130 cm. Mistrz Ueshiba był człowiekiem bardzo religijnym, wprowadził do systemu elementy medytacji zen jak i zasady moralne z religii Shinto. Morihei Ueshiba przez wiele lat pobierał nauki w szkole Daito Ryu Ju-Jitsu bezpośrednio u mistrza Sakaku Tekady. Aktualnie istnieje wielw odmian Aikido z podziałem na tak zwane „Miękkie” oraz „Twarde”

 5. DANZAN RYU - twórca Seisho Okazaki (ur. 1890) . Wywodzi się z Hawajów . Pierwsze treningi Seisho Okazaki rozpoczął w szkole Ju-Jutsu na Hawajach u mistrza Yoshimatsu Tanaki. Później ćwiczył m.innymi Yoshin Ryu, Iwago Ryu, Kasagabe Ryu. Danzan Ryu zawiera techniki wszystkich tych szkół , dodane zostały techniki uderzeń i kopnięć z karate, techniki walki nożem z systemów Filipińskich oraz elementy hawajskiego systemu lua.

 6. HAKKORYU JU-JUTSU - został stworzony w 1941 roku w Japonii przez mistrza Ryuho Okuyama. Uczył się on Daito Ryu Ju-Jutsu i Shiatsu. Hakkoryu „szkoła ósmego światła” stosuje w swoim arsenale ataki na punkty witalne przy użyciu minimalnej siły. Wtreningu używa się również różnych przyrządów.

 7. HAPKIDO - twórcą tej szkoły był koreańczyk Yong Shul Choi . Który najpierw przez 20 lat uczył się u japońskich mistrzów Daito Ryu AikiJitsu. Choi połączył techniki Ju-Jutsu z koreańskimi sztukami walki Hwarang do i Taekyn. Jest to bardzo efektywny styl do samoobrony, dodatkowo w tym stylu ćwiczy się samoobronę za pomocą laski.

 8. MODERN JU-JUTSU - to określenie dotyczy nowoczesnych systemów Ju-Jutsu, tych które powstały po II wojnie światowej w Europie lub w Ameryce. Głównymi twórcami tych systemów byli eksperci Ju-Jutsu oraz zachodnich dyscyplin boksu i zapasów. W Europie prekursorem MJJ był Japończyk Minokosuke Kawaishi. Do dziś znane są szkoły w Niemczech: Ericha Rahno (Schule Rahn Ju-Jutsu) z Berlina. Szkoła Fr. Van Haesendockaa z Holandii. W W.Brytanii twórcą potęgi WJJF (obecnie WJJKO) był były zapaśnik i bokser oraz ekspert Ju-Jutsu – James Blundell. Jego następca Robert Clark opracował nowe techniki, bardzo efektywne w walce wręcz

 9. KENPO KARATE - szkoła stworzona przez Eda Parkera w USA. Była to kombinacja nacisków na punkty witalne w połączeniu z technikami zapaśniczymi zbudowana na bazie Kenpo Ju-Jutsu. Kenpo unowocześnił przyjaciel J.Mitose, K.S.Chow. Z kolei jego uczen Ed Parker zmienił metodykę treningu oraz kombinacje do walki oraz zamerykanizował szkołę nadając jej nazwę Kenpo Karate.

 10. SAMBO - twórcą systemu był Wasyl Oshepkow , który w 1913 roku otworzyl swoją szkołę we Władywostoku. Wasyl Oshepkow ćwiczył najpierw Judo Kodokan (2DAN), do swojego systemu wprowadził techniki pochodzące z narodowych zapasów (Czidaoba, Giulesz,Guszti). Strój ćwiczących składa się z kurtki (gi) , krótkich spodenek oraz butów zapaśniczych. Specjalnością Sambo są dźwignie na nogi. W wersji sportowej podobne do Judo , bez uderzeń. W wersji walki wręcz stosuje się uderzenia z boksu angielskiego oraz francuskiego – Savate.

 11. JUKADO - twórcą stylu jest mistrz Bruce Tegner. Oboje rodzice B.Tegnera byli zawodowymi instruktorami Judo i Ju-Jutsu. B. Tegner ćwiczył karate Shukokai (5DAN), Aikido, Savate, Judo. Swój styl „Ju Ka Do” stworzył w latach 60 XX wieku na bazie Ju-Jutsu (Ju) , Karate (Ka), Aikido (Do). Jest to efektowny system walki zawierający w swoim programie nauczania m.innymi przyrządy takie jak Tambo (40 cm pałka) , Yawara (15 cm kijek).

 12. GOSHINJITSU - „sztuka samoobrony” tę formę Ju-Jutsu rozwinął Tatsu Tanaka, który otworzył swoje Dojo w Tokio w 1952 r. Mistrz Tanaka opracował w ramach swojego programu 21 technik obron przeciwko atakowi nożem, pałką, pistoletowi, uchwytom i uderzeniom. Wyeliminował z programu nauczania techniki uderzeń oraz techniki niebezpieczne.

 13. KEMPO JU-JUTSU - twórca Jamese Mituse. Szkoła Kempo Ju-Jutsu powstała na Hawajach jako jedna z wielu szkół łączących techniki pochodzące z Japonii oraz Chin. Kierunek Kempo Ju-Jutsu charakteryzuje się dużą ilością technik atemi, które zostały zaadoptowane z chińskich sztuk walki. J. Mitose nauczał m.innymi Willama Chow (którego uczniem był Ed Parker) oraz Adriano Emperado (Kajukenbo).

 14. SMALL CIRCLE JU-JUTSU - twórcą tego systemu był prof. Wally Jay w USA. Mistrz Wally Jay ćwiczył boks, Ju-Jutsu , a później styl Danzan Ryu u mistrza Juana Gomeza. Podstawową zasadą stylu Smallm Circle Ju-Jutsu są „dwie drogi” ruchów nadgarstka, techniki opartej na bolesnych dźwigniach.

 15. KAJUKENBO - twórcą jest Adriano Emperado , ekspert Eskrimy i Kempo Ju-Jutsu. Kajukenbo jest syntezą Ka (Karate) , Ju (Judo-Ju-Jutsu), Ken (Kenpo), Bo (Boksu). Szkoła powstała na Hawajach w latach 1942 – 52. Program zawiera również techniki zapaśnicze, bokserskie oraz posługiwania się różnymi przyrządami w tym Eskrimą.

 16. GRACIE JU-JUTSU (Brazylijskie Ju-Jutsu) - styl walki stworzony przez Carlosa Gracie w latach 30 w Brazylii. Podstawą szkoły jest perfekcyjnie rozinięta walka w parterze. Carlos Gracie był uczniem japońskiego mistrza Ju-Jutsu i Judo Mitsuyo Maedy. W młodości Carlos interesował się tzw. Streetfightingiem i boksem. Swój system oparł na boksie, zapasach i oczywiście Ju-Jutsu. Zawodnicy BJJ odnoszą duże sukcesy w tak zwanych walkach „bez reguł” - UFC oraz innych turniejach pełnokontaktowych.

 17. KAMEKAN JU-JUTSU - (żółwia jama) – jest to nazwa oryginalnego doja , w którym jest nauczany system „GoshindoMartial Arts” stworzony przez mistrza Harrego Glackina. System ten jest to mieszanka różnych styli Ju-Jutsu modern i klasycznego, Kung-fu (biały smok), Aikido i Daito Ryu. System jest stale modernizowany.

 18. SPORT JU-JUTSU - są to szkoły Ju-Jutsu bazujące na różnych stylach i systemach dostosowane do walki sportowej (kontaktowej) . Można używać ściśle określonych technik uderzeń, kopnięć, rzutów, dźwigni, duszeń , trzymań – wszystkie techniki są punktowane i w miarę „bezpieczne” . Jest wiele Federacji organizujących zawody o zasięgu lokalnym oraz Mistrzostw Europy, Świata.

 19. SPIRIT COMBAT INTERNATIONAL (S.C.I.) - założyciel organizacji Soke Brian DOSSETT. Spirit Combat International to Federacja wolnego stylu Ju-Jutsu tworzona przez B. Dossetta przez czterdzieści lat. System stanowi syntezę wielu szkół i stylów walki . Oparty jest głównie na Ju-Jutsu ale dodatkowo zaczerpnięte są elementy z Karate, Kung-fu, Aikido i Boksu. Jest to wiele szkół , których podstawą jest szeroko pojęta samoobrona. W szkołach B.D. jest bardzo nowoczesne podejście do uczniów (m.innymi używa się języka angielskiego).

 20. KORYU-BUJUTSU - szkołę tę założył angielski mistrz Roy Clark w 1994 roku w Szkocji. Roy Clark ( ur.1960 ) sztuki walki uprawia od 1972 roku zaczynając od Karate Shotokan , od 1978 roku trenuje Ju-Jutsu oraz Tai-Jutsu. Ukończył również szkołę wojskową i od 1982 roku służy w jednostkach wojskowych S.A.S. Obecnie posiada 8 Dan Ju-Jutsu i 5 Dan Karate. Szkoła walki Koryu-Bujutsu oparta jest na tradycyjnym Ju-Jutsu oraz Karate z elementami Boksu i Zapasów. Wykorzystywane są również różne bronie tradycyjne oraz współczesne. Jest to nowoczesna szkoła rozpowszechniona przede wszystkim wśród żołnierzy w różnych krajach. Obecna siedziba to Dallas w USA (więcej strona główna).

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.dodajdo.com