Sztuki walki niemal każdemu kojarzą się z takimi krajami jak Japonia czy Chiny. Wszyscy słyszeliśmy o Karate, Judo czy Kung Fu. Niektórzy być może kojarzą także brazylijską Capoeirę lub zdobywające coraz większą popularność BJJ. Warto jednak dowiedzieć się, że także Filipiny mogą pochwalić się swoimi własnymi sztukami walki!
Chyba najbardziej popularną dyscypliną stworzoną w tym wyspiarskim kraju jest Arnis. Pierwsze skuteczne zastosowanie tej sztuki datuje się na początek XVI wieku, kiedy to tubylcy skutecznie odparli atak Hiszpanów. Walka w Arnis opiera się głównie na użyciu noży, kijów oraz maczet, początkowo była nauczana tylko w królewskich rodach. Z czasem jednak ta praktyczna sztuka samoobrony została wprowadzona także wśród niższych sfer. Hiszpanie, którym udało się opanować Filipiny, zakazali nauczania Arnis, gdyż dostrzegali w tym stylu ogromne zagrożenie dla swoich żołnierzy. Oczywiście nie przeszkodziło to wyspiarzom w kontynuowaniu uprawiania swojej narodowej sztuki, niektóre techniki zostały nawet wprowadzone do tradycyjnych tańców.
Oprócz sztuki walki z bronią każdy filipiński system posiada tak zwane Mano-Mano. Jest to, najprościej mówiąc, zmiana stylu starcia na prostą walkę wręcz. Techniki są bardzo podobne do tych stosowanych z użyciem kija lub noża, wykonuje się je jednak z użyciem pięści, nóg, kolan i łokci, a nawet głowy! W Arnis stosuje się rzuty, trzymania, dźwignie, uderzenia — właściwie wszystkie możliwe kombinacje. Można nawet pokusić się o twierdzenie, że Arnis przypomina swojego rodzaju Mieszane Sztuki Walki! Cechami tego stylu są także płynne ruchy, zejścia z linii ataku i bardzo szybko zadawane ciosy.
Starodawne, nieco przestarzałe Arnis oparte na walce z użyciem broni zostało unowocześnione i dopasowane do dzisiejszych wymogów i warunków sportowych. XX wiek przyniósł więc modernizację tradycyjnego stylu, który został przekształcony w Modern Arnis. Nowoczesna filipińska sztuka zawiera w sobie niemal wszystkie wyspiarskie style, których przez wieki narodziły się dziesiątki. Oprócz tego jest także wzbogacona o elementy Judo i Karate. W latach 80. Modern Artis zaczęło zdobywać rynek amerykański, a dzisiaj tysiące osób trenują filipińskie sztuki walki na całym świecie.
Modern Arnis to styl bardzo przydatny zarówno w życiu codziennym, jak i podczas pracy w służbach mundurowych. Każdy ćwiczący już na początku swojej przygody z nowym sportem wyposażony zostaje w kij do walki, dzięki któremu może uczyć się starcia dystansowego. W kolejnych dniach treningowych ćwiczenia zostają wzbogacone o walkę typowo bokserską.
Podsumowując, filipińskie sztuki walki skupiają się w jednej dyscyplinie, którą znamy pod nazwą Modern Arnis. Styl ten uczy swoich adeptów dynamicznego dostosowywania się do sytuacji w starciu w nieomal każdym dystansie. Walka nożem, kijem, uderzenia, rzuty, duszenia, a nawet stosowanie przedmiotów codziennego użytku to codzienność dla zaawansowanych uczniów Modern Arnis. Jest to więc dyscyplina, która uczy sposobów na błyskawiczne radzenie sobie z przeciwnikiem, kształtowanych przez setki lat doświadczenia. Artis to sztuka realnej, brutalnej walki.